Reinshardtsgrimma 17.9.2011

Dne 17.9. 2011 jsme přijali  pozvání našich německých kolegů a kamarádů a navštívili je v jejich obci Reinshardtsgrimma. Obec leží nedaleko města Drážďan.Na jaře tohoto roku byli na přátelské návštěvě u nás oni, proto jsme také milerádi přijali jejich pozvání. Po ranním přivítání v jejich hasičské zbrojnici, a předání malých dárků, jsme navštívili společně letiště v Drážďanech, kde byla pro nás předem dohodnuta prohlídka celého letištního areálu, včetně speciální požární stanice, která je nezbytnou součástí každého většího letiště. Nejprve jsme prošli rentgenovou kontrolou a za doprovodu personálu a překladatelky jsme navštívili veškeré zázemí letiště, včetně přistávací ranveje, kde jsme mohli sledovat celou přípravu letadla na odlet a jeho následný start. Neméně zajímavá byla návštěva u letištních hasičů, kde nám byla ukázána nejmodernější letištní technika, která v dnešní době existuje.
Poté jsme odjeli navštívit muzeum hodinek v obci Glashütte. Historie značky Glashütte Original sahá až do roku 1845, kdy Adolf Lange založil v Glashütte první továrnu na výrobu vysoce kvalitních hodinek. Díky precizní práci a špičkovým výrobkům se začala dílna velmi brzy proslavovat. Z Glashütte se stala Mekka hodinářského průmyslu nejen v Německu, ale i Evropě. V současné době firma Glashütte Original vyrábí pouze 6 000 – 8 000 ks hodinek ročně. Poptávka tak mnohonásobně převyšuje nabídku. Všechny modely jsou zdobeny a vyrobeny ručně, takže každý kus je opravdový originál.  Celé muzeum jsme opět prošli s průvodcem, který nám prostřednictvím místní překladatelky, postupně vysvětlil průběh jednotlivých období historie této hodinářské výroby.  Od samého počátku existence továrny  je každý vyrobený kus samostatně evidován a je k němu přiložen certifikát původu. Některé vystavené exponáty, které jsme mohli zhlédnout, mají skutečně nevyčíslitelnou hodnotu.Byli jsme i v trezorové místnosti, kde jsou umístěny tři nejvzácnější exponáty muzea, které jsou i nejpřísněji střeženy. Pro zajímavost, dnes zde vyrábějí hodinky s pořizovací cenou od 3 000,- až do 300 000,- eur.
    Poté jsme byli přáteli pozváni ke společné večeři a volné zábavě v prostorách jejich zbrojnice.
Během tohoto příjemného dvoudenního pobytu jsme zjistili, že němečtí hasiči jsou stejného ražení, jako jsou ti naši. Srdečnost a pohostinnost se násobila dobrou náladou a zábavou. Zajímavé zjištění bylo, že s přibývajícími  hodinami se naše jazykové bariéry s podivem stále zmenšovaly. Na celou tuto milou návštěvu nám zbylo spoustu vzpomínek, zážitků, fotografií a videozáznamů.
     Myslíme si, že jsme opět dobře reprezentovali naši obec v zahraničí. V průběhu našich exkurzí, zejména při návštěvě mezinárodního letiště v Drážďanech, byli veřejností obdivovány naše slavnostní uniformy. Zejména našim ženám to velice slušelo a celkově jsme vzbuzovali zájem okolí. 
   Na závěr patří velké díky hasičům do obce Reinshardtsgrimma.

 

 

 

                                                                                                      Za SDH Chlumec

                                                                                                          Radek Třeštík

Články

140. výročí založení SDH Chlumec

Sbor dobrovolných hasičů v Chlumci byl založen v roce 1879, letos tedy slavíme 140. výročí založení našeho sboru. Při této příležitosti vás zveme na oslavy tohoto výročí, které se konají v sobotu 22. června od 12 hodin na náměstí v Chlumci s doprovodným kulturním programem, ukázkou hasičských...
Celý článek

Cvičení - První pomoc

Dne 17. 12. 2017 se členové jednotky zúčastnili zdravotnického cvičení se zdravotnickým spolkem Medic. Naši členové byli se cvičením velmi spokojeni, a proto jsme se domluvili se spolkem Medic na další spolupráci, zejména školení našich členů ve zdravotnické první pomoci.
Celý článek

Reinshardtsgrimma 17.9.2011

Dne 17.9. 2011 jsme přijali  pozvání našich německých kolegů a kamarádů a navštívili je v jejich obci Reinshardtsgrimma. Obec leží nedaleko města Drážďan.Na jaře tohoto roku byli na přátelské návštěvě u nás oni, proto jsme také milerádi přijali jejich pozvání. Po ranním přivítání v jejich...
Celý článek

Zahájení Plamene 8.10.2011

Dne 8.10. 2011  se uskutečnila u Chlumeckého rybníka dětská soutěž „Zahájení Plamene“. Sešly se zde kolektivy  mladých hasičů okresu Ústí nad Labem, aby zde branným závodem zahájily hru Plamen pro rok 2011-2012.      Rada mládeže se usnesla při plánování akcí na...
Celý článek

Zásahy 2010 srpen

Dne 12.08.2010 v 18:45 hod. jsme byli svoláni k výjezdu. Jednalo se o zaplavení části obce Libouchec, způsobené silným přívalovým deštěm, který zasáhl náš okres Ústí nad Labem i okres Děčín. Dobrovolné a profesionální jednotky hasičů zasahovaly od obce Petrovice, Tisá, Libouchec, Jílové u...
Celý článek

Z bloku dobrovolných hasičů

Dne 20. 7. 2010 v 16,45 hod. člen Sboru dobrovolných hasičů Chlumec František Svoboda, svolal jednotku k výjezdu, protože si všiml, že na poli před obcí Žandov hoří a doutná válcovitý balík slámy. Po oznámení této události operačnímu středisku prostřednictvím radiostanice, jsme vyjeli na místo, kde...
Celý článek